logo

Astry – kwiaty kwitnące jesienią

 

Astry zwane również Marcinkami  to niesamowite rośliny, które ze względu na odmianę kwitną na przełomie maja i czerwca lub jesienią. Posiadają kwiaty w kolorze białym, różowym, fioletowym oraz niebieskim.

Dlaczego warto na nie zwrócić uwagę podczas projektowania ogrodu ?

Ponieważ zakwitają, gdy większość roślin kwitnienie ma już za sobą, są niezwykle wytrzymałe oraz łatwe w uprawie – więc są idealne dla początkujących ogrodników oraz osób nie mających zbyt wiele czasu na pielęgnację ogrodu.

Znanych jest około 250 gatunków astrów, a do najpopularniejszych należą astry jednoroczne (Callistephus)  oraz astry bylinowe (Aster), które odradzają się po zimie.

Astry są doskonałym wyborem zarówno dla małych ogródków przydomowych, jak i ogrodów w stylu wiejskim oraz angielskim. Świetnie prezentują się również zasiane wzdłuż płotów oraz na rabatach wielopoziomowych, ponieważ ze względu na odmianę osiągają różne wysokości. Do najniższych należą Astry Krzaczaste, które osiągają wysokości od 20 do 50 cm. Natomiast do najwyższych zalicza się Astry Nowoangielskie oraz Astry Nowobelgijskie, które osiągają wysokości od 160 do 180 cm.

Uprawa i pielęgnacja

Astry najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, na przepuszczalnej, żyznej i średnio wilgotnej glebie. Po przekwitnięciu roślinę należy przyciąć przy ziemi, a na zimę dobrze jest posypać kępę próchnicą lub suchymi liśćmi.

Podczas kwitnienia astry najlepiej nawozić nawozami w płynie, które szybciej docierają do korzeni. Wyższym odmianą należy zapewnić podparcie z palików lub posadzić je pobliżu innych roślin, które będą mogły stanowić dla nich podporę.

 

 

Kategoria

Aktualności