logo

Jak chronić rośliny przed mrozem?

Zima to trudny okres dla wielu roślin, dlatego zanim nadejdą niskie temperatury warto je odpowiednio zabezpieczyć.

Kiedy?

Rośliny należy okrywać dopiero wtedy, gdy temperatura przez kilka dni będzie utrzymywała się poniżej -5°C, a wierzchnia warstwa gleby przymarznie. Rośliny okryte zbyt wcześnie nie zdążą się zahartować i będą bardziej narażone na działanie mrozu. Mogą również zacząć się zaparzać i gnić. Zazwyczaj najlepszym czasem na wykonanie tej czynności jest połowa lub koniec listopada.

Co możemy wykorzystać do okrywania roślin?

  • Słoma – jej dużym plusem jest dobra przepuszczalność powietrza. Słomiane chochoły lub maty można wykorzystać do ochrony młodych drzew lub roślin doniczkowych. Słomiane maty nie przepuszczają słońca, dlatego nie można stosować ich dla roślin zimozielonych. Minusem wykorzystania słomy może być pojawienie się gryzoni, które będą szukały schronienia przed zimnem.
  • Liście –  tworzą warstwę, która nie przepuszcza powietrza. Nie należy okrywać nimi roślin zimozielonych. Można natomiast wykorzystać je do zabezpieczenia bylin cebulowych. Ważne jest, aby liście były zdrowe i suche – mokre szybciej gniją i mogą spowodować rozwój chorób grzybiczych.
  • Stroisz – to gałęzie roślin iglastych (najczęściej świerku lub jodły), które służą do okrywania roślin. Dobrze przepuszczają powietrze i mogą być stosowane do ochrony korzeni praktycznie wszystkich roślin. Stroisz jest idealny do ochrony zimozielonych krzewinek m.in. lawendy oraz tymianku.
  • Trociny, kora, torf – można je wykorzystać do zabezpieczenia korzeni bylin, drzew oraz krzewów wrażliwych na działanie niskich temperatur.
  • Włóknina – najpopularniejszy sposób ochrony roślin wśród ogrodników. Okrycie tego typu jest lekkie, osłania od wiatru, przepuszcza światło oraz powietrze. Znajduje zastosowanie między innymi do ochrony iglaków, winorośli, róż, rododendronów oraz warzyw. Sprzedawana jest na metry lub w formie kapturów ochronnych. Po nałożeniu włókniny na roślinę należy ją związać za pomocą sznurka, a jej brzegi można dodatkowo spiąć za pomocą zszywacza.  Włóknina dostępna jest w kolorze białym oraz czarnym, ale w celu ochrony roślin przed zimą należy zastosować tę w kolorze białym, która przepuszcza promienie słoneczne. Włóknina w kolorze czarnym sprzyja rozwojowi roślin, chroni przed szkodnikami oraz rozwojem chwastów. Jej wykorzystanie do okrycia roślin na zimę mogłoby doprowadzić do ich przegrzania oraz gnicia.

projektowanie ogrodów, rośliny

Kategoria

Aktualności