logo

Cięcie drzew i krzewów

Przycinanie roślin ogrodowych

Przycinanie, to podstawowy zabieg pielęgnacyjny w ogrodzie. Pozwala na kształtowanie roślin, wpływa na ich kondycję oraz kwitnienie. Aby cięcie przyniosło korzyści, a nie uszkodzenie rośliny należy pamiętać o kilku zasadach.
Do cięcia wykorzystuje się sekatory, piły i nożyce. Ważne jest, aby wykorzystywane narzędzia były odkażone i dobrze naostrzone – ostre narzędzie powoduje mniejsze rany, które szybciej się goją. Po wykonaniu cięcia warto zastosować środki przyśpieszające gojenie ran, które posiadają również działanie bakterio i grzybobójcze.

Rodzaje cięć:

  • Cięcia formujące – stosowane głównie w celu wzmocnienia i zagęszczenia  rośliny, nadania jej kształtu oraz usunięcia tzw. odrostów pędowych. Cięcie tego typu jest szczególnie ważne dla młodych roślin – zapewnia im wytrzymałość oraz decyduje o ich kształcie. Cięcia formujące, należy przeprowadzać wczesną wiosną.
  • Cięcia prześwietlające – ich zadaniem jest rozluźnienie korony drzewa. Polegają na wycięciu i skróceniu gałęzi, aby zapewnić lepsze przenikanie słońca.
  • Cięcia sanitarne –  wykonywane w celu usunięcia chorych, suchych i połamanych pędów, które mogą być siedliskiem wielu bakterii.
  • Cięcia korygujące – poprawiające pokrój gałęzi wieloletnich drzew oraz krzewów.
  • Cięcia odmładzające – polegają na usunięciu starych pędów i skróceniu pozostałych, aby pobudzić je do wytwarzania nowych.

Przycinanie żywopłotów:

– Cięcie żywopłotów iglastych wykonuje się wiosną (przed rozpoczęciem wegetacji) oraz w sierpniu, gdy przyrosty młodych pędów ciemnieją.

– Żywopłoty liściaste po posadzeniu należy przyciąć około 15-20 cm nad ziemią, aby zapewnić ich prawidłowe rozkrzewienie. Cięcia przeprowadza się dwa lub trzy razy podczas sezonu wegetacyjnego.

Przycinanie drzew i krzewów ozdobnych:

Podczas przycinania drzew przede wszystkim należy usunąć suche konary i gałęzie, które  wyglądają nieestetycznie i mogą stanowić zagrożenie.

Warto podkreślić, że przycinanie jest ważne zwłaszcza dla młodych drzew (zwiększają jego wytrzymałość), natomiast starsze drzewa za nim nie przepadają – im grubsza gałąź tym większe powstają rany, które długo się goją i mogą osłabić drzewo.

– Drzewa liściaste można przycinać przez cały rok. Jednak cięcia najlepiej wykonywać od listopada do marca (zanim zaczną puszczać soki).

– Drzewa iglaste nie wymagają cięć formujących. Jeśli jednak chcemy uformować drzewko np. w stożek lub jeśli konieczne jest usunięcie uszkodzonych gałęzi – cięcie należy wykonać wczesną wiosną.

– Przycinanie krzewów, pozwala nadać im pożądany kształt oraz poprawić ich kwitnienie. Cięcie krzewów wykonuje się zazwyczaj po okresie kwitnienia danego gatunku.

– Krzewy liściaste kwitnące na wiosnę należy przycinać co roku, natomiast te kwitnące latem raz na kilka lat.

– Krzewy iglaste podobnie jak drzewa iglaste przycina się wiosną – jeżeli chcemy je ukształtować lub usunąć chore pędy.

Przycinanie drzew i krzewów owocowych:

– Podczas formowania koron drzew i krzewów owocowych należy zapewnić jak największy dostęp światła do wszystkich gałęzi. Jest to bardzo ważne, aby drzewko obficie owocowało.

– Podczas cięcia należy również usunąć suche i uszkodzone pędy oraz te, które słabo owocowały.

– W marcu i lutym wykonuje się cięcia formujące młodych drzew. Jest to również dobry czas na usunięcie chorych i połamanych gałęzi.

Gatunki ziarnkowe (grusze, jabłonie) należy przycinać wiosną. Gatunki pestkowe (wiśnie, czereśnie) należy przycinać w sierpniu – po zakończonych zbiorach. Natomiast pędy brzoskwini najlepiej przycinać w czasie kwitnienia lub tuż po nim.

Rzeźby roślinne:

– Cięcia formujące umożliwiają tworzenie praktycznie dowolnych kształtów. Warto pamiętać, że kształtowanie wymaga cierpliwości oraz systematyczności. Nadając kształty warto skorzystać z gotowych szablonów, wykonanych z drewnianych listewek, drutów oraz prętów bambusowych. Szablon nakładany jest na roślinę, a formowanie polega jedynie na przycinanie pędów wystających poza jego kształt.

Formowane rośliny są bardziej podatne na działanie mrozu, dlatego jesienią wartą okryć ich bryłę korzeniową oraz nasadą pnia trocinami lub kopczykiem ziemi.

Roślina na rzeźbę ogrodową powinna być łatwo formowalna, odporna na warunki atmosferyczne oraz choroby.

ogrody szczecin, projektowanie ogrodów szczecin

Kategoria

Aktualności