logo

krokusy

Wiosna na horyzoncie

Wielkimi krokami idzie do nas wiosna. To najlepsza pora, żeby wziąć się za prace ogrodowe. Już możemy zaobserwować krokusowe łąki, których widok poprawia samopoczucie, bo zwiastują ciepłe wiosenne dni.

W ogrodzie

Możemy zacząć od usunięcia okryć zimowych i wygrabieniu z rabat i trawnika pozostałości po jesieni – wszelkich liści i innych niepożądanych odpadków. Poprawi to jednocześnie przepuszczalność gleby i rośliny będą mogły pobrać więcej wody.

 

Jest to idealny okres na cięcie krzewów liściastych kwitnących latem. Usuwamy martwe i niechciane pędy. W tym czasie pozbywamy się zeszłorocznych kwiatostanów, np. u hortensji, usuwamy stare źdźbła traw ozdobnych, sprawdzamy ogólną kondycję roślin po zimie.

Pod koniec marca, kiedy już ryzyko nocnych przymrozków jest bardzo małe możemy zacząć powiększać swoją kolekcję roślin i dosadzać krzewy i drzewa.

Nie możemy zapomnieć o wiosennym nawiezieniu roślin, jest to bardzo istotne, ze względu na to, że rośliny potrzebują substancji odżywczych, żeby wzmocnić się po zimie.

Jeżeli zachodzi taka potrzeba, stosujemy opryski z fungicydów, które zapobiegną późniejszemu rozwojowi chorób grzybowych, lub zwalczą zarodki chorób po zimie.

Jeżeli posiadamy donice, które wystawiamy na zewnątrz, to będzie na to dobra pora oraz na obsadzenie ich nowymi roślinami.

Trawnik

Często największą część ogrodu zajmuje trawnik, dzięki czemu wymaga też najwięcej pracy. W marcu przystępujemy do jego pielęgnacji, wykonujemy regenerację po zimie.

 

Musimy się pozbyć wszelkich nieczystości z trawnika, robimy to ręcznie  za pomocą ostrych grabi, po czym przeprowadzamy niskie koszenie.

Po wykonaniu koszenia konieczne są prace związane z poprawieniem systemu korzeniowego, do tego służy zabieg aeracji, który możemy wykonać mechanicznie aeratorem lub ręcznie, zabieg polega na nierozluźnienie gleby. W ziemi robimy dziury w odstępach ok 15 cm, po czym uzupełniamy je piaskiem. Sprawia to, że mamy luźniejsza glebę.

W tym czasie możemy też wykonać płytką aerację, żeby nie uszkodzić korzenia, a usunąć filc zalegający w trawie i hamujący przepływ wody (należy pamiętać, że duża ilość filcu może prowadzić do powstawania chorób grzybowych).

Jeżeli w naszym trawniku pojawiły się puste miejsca, dosypujemy tam świeżej ziemi i robimy dosiewki. Dla poprawienia estetyki trawnika, docinamy jego brzegi, żeby nie przerastał przy kostce i przez rabaty, dzięki temu mamy ładnie wyrównane granice.

Przy pielęgnacji trawnika nie możemy zapomnieć o nawożeniu, jest to bardzo istotny zabieg, dzięki któremu trawa może się wzmocnić i wstać po zimie.

Jeżeli widzimy oznaki chorób grzybowych, należy wykonać oprysk z fungicydów.

Należy pamiętać też o innych elementach ogrodu

Jeżeli w naszym ogrodzie posiadamy zbiornik wodny np. staw, nie możemy zapomnieć o jego szczegółowym wyczyszczeniu ze szczątek roślinnych i innych zanieczyszczeń. Nie możemy zapomnieć o doprowadzeniu tlenu do wody za pomocą pompy.

 

Liczymy na to, że te wskazówki pomogą wam w przebudzeniu waszego ogrodu z zimowego spoczynku i będziecie mieli piękną wiosnę w ogrodzie.

Gru 01 2018

Jaką choinkę wybrać?

Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia większość z nas zadaje sobie to pytanie. Cho

Gru 01 2018 Dodane przez: admin 0 Komentarzy

Jaką choinkę wybrać?

christmas-1872420_1920

Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia większość z nas zadaje sobie to pytanie. Choć choinka syntetyczna będzie służyła nam o wiele dłużej i nie będzie gubiła igieł, to nie jest w stanie zastąpić pachnącego lasem drzewka.

Decydując się na żywą choinkę należy zastanowić się nad gatunkiem iglaka. Do najpopularniejszych zalicza się świerk, jodłę oraz sosnę.

 • Świerk pospolity – charakteryzuje się stożkowatą i smukłą koroną o stosunkowo regularnej koronie. Posiada żywozielony kolor oraz przyjemny żywiczny zapach. Niestety jego wadą jest to, że zaraz po przyniesieniu do domu zaczyna gubić igły, a wszystkie igły traci w przeciągu 2-3 tygodni.choinka
 • Świerk kłujący – posiada rozłożysty pokrój, dlatego szczególnie pasuje do dużych salonów oraz holi. Posiada długie kłujące igły o srebrzysto zielonej barwie. Jest nieco droższy od świerka pospolitego i wydziela mniej intensywny zapach. Jego igły utrzymują się przez kilka tygodni.choinka
 • Sosna pospolita – posiada luźny pokrój z licznymi prześwitami oraz sztywne pędy, na których bardzo dobrze utrzymują się ozdoby choinkowe. Do jej zalet zalicza się atrakcyjna cenę oraz intensywny zapach igieł, które utrzymują się kilka tygodniu.choinka sosna
 • Jodła kaukaska – zaliczana do choinek z “wyższej półki” – jej cena jest najwyższa. Posiada sztywne, błyszczące i ciemnozielone igły, które potrafią utrzymywać się nawet przez dwa miesiące. Niestety jej gałązki nie pachną.ogrody szczecin
Zamknij
Lis 15 2018

Jak chronić rośliny przed mrozem?

Zima to trudny okres dla wielu roślin, dlatego zanim nadejdą niskie temperatury warto

Lis 15 2018 Dodane przez: admin 0 Komentarzy

Jak chronić rośliny przed mrozem?

Zima to trudny okres dla wielu roślin, dlatego zanim nadejdą niskie temperatury warto je odpowiednio zabezpieczyć.

Kiedy?

Rośliny należy okrywać dopiero wtedy, gdy temperatura przez kilka dni będzie utrzymywała się poniżej -5°C, a wierzchnia warstwa gleby przymarznie. Rośliny okryte zbyt wcześnie nie zdążą się zahartować i będą bardziej narażone na działanie mrozu. Mogą również zacząć się zaparzać i gnić. Zazwyczaj najlepszym czasem na wykonanie tej czynności jest połowa lub koniec listopada.

Co możemy wykorzystać do okrywania roślin?

 • Słoma – jej dużym plusem jest dobra przepuszczalność powietrza. Słomiane chochoły lub maty można wykorzystać do ochrony młodych drzew lub roślin doniczkowych. Słomiane maty nie przepuszczają słońca, dlatego nie można stosować ich dla roślin zimozielonych. Minusem wykorzystania słomy może być pojawienie się gryzoni, które będą szukały schronienia przed zimnem.
 • Liście –  tworzą warstwę, która nie przepuszcza powietrza. Nie należy okrywać nimi roślin zimozielonych. Można natomiast wykorzystać je do zabezpieczenia bylin cebulowych. Ważne jest, aby liście były zdrowe i suche – mokre szybciej gniją i mogą spowodować rozwój chorób grzybiczych.
 • Stroisz – to gałęzie roślin iglastych (najczęściej świerku lub jodły), które służą do okrywania roślin. Dobrze przepuszczają powietrze i mogą być stosowane do ochrony korzeni praktycznie wszystkich roślin. Stroisz jest idealny do ochrony zimozielonych krzewinek m.in. lawendy oraz tymianku.
 • Trociny, kora, torf – można je wykorzystać do zabezpieczenia korzeni bylin, drzew oraz krzewów wrażliwych na działanie niskich temperatur.
 • Włóknina – najpopularniejszy sposób ochrony roślin wśród ogrodników. Okrycie tego typu jest lekkie, osłania od wiatru, przepuszcza światło oraz powietrze. Znajduje zastosowanie między innymi do ochrony iglaków, winorośli, róż, rododendronów oraz warzyw. Sprzedawana jest na metry lub w formie kapturów ochronnych. Po nałożeniu włókniny na roślinę należy ją związać za pomocą sznurka, a jej brzegi można dodatkowo spiąć za pomocą zszywacza.  Włóknina dostępna jest w kolorze białym oraz czarnym, ale w celu ochrony roślin przed zimą należy zastosować tę w kolorze białym, która przepuszcza promienie słoneczne. Włóknina w kolorze czarnym sprzyja rozwojowi roślin, chroni przed szkodnikami oraz rozwojem chwastów. Jej wykorzystanie do okrycia roślin na zimę mogłoby doprowadzić do ich przegrzania oraz gnicia.

projektowanie ogrodów, rośliny

Zamknij
Paź 28 2018

Rośliny kwitnące zimą

Aby  zima w ogrodzie nie była nudna warto zasadzić rośliny, które kwitną wśród śnieżn

Paź 28 2018 Dodane przez: admin 0 Komentarzy

Rośliny kwitnące zimą

Aby  zima w ogrodzie nie była nudna warto zasadzić rośliny, które kwitną wśród śnieżnego puchu.

Oto one:

 • Ciemiernik – występuje w kolorze białym, różowym, ciemnoczerwonym, a nawet czarnym. Ciemiernik biały potocznie nazywany jest różą Bożego Narodzenia, ponieważ bardzo często właśnie w tym okresie pojawiają się jego pierwsze kwiaty. Preferuje stanowiska cieniste i  półcieniste, osłonięte od wiatru  Należy do roślin długowiecznych.ogrody szczecin, ciemiernik
 • Wrzosiec – mała i gęsta krzewinki, która osiągaja wysokość ok. 15-40 cm. Posiadajakwiaty w kolorze białym, różowym, purpurowym lub czerwonym. Należy do rodziny wrzosowatych. Zazwyczaj zakwita w grudniu. Lubi miejsca słoneczne półcieniste oraz  lekko kwaśne, próchniczne i średnio wilgotne gleby. Przy dużych mrozach może wysychać, dlatego należy go wtedy okryć.wrzosiec, ogrody szczecin
 • Zimokwiat wczesny – posiada dzwonkowate kwiaty o średnicy ok. 3 cm, które pojawiają się w lutym. Jego płatki od zewnątrz są koloru żółtego, natomiast wewnątrz purpurowego. Posiada przyjemny i intensywny zapach. Najlepiej kwitnie na stanowiskach słonecznych. Jest mrozoodporny, ale przy temperaturze poniżej – 20 stopni  jego pąki mogą przemarznąć. W ostre zimy najlepiej zabezpieczyć go  włókniną.ogrody szczecin
 • Jaśmin nagokwiatowy – posiada intensywnie żółte kwiaty, które kwitną od końca października do końca kwietnia. Przy bardzo dużych mrozach jego kwiaty mogą opadać. Posiada wiotkie pędy, dlatego często wykorzystywany jest jako pnącze np. przy kratce ogrodowej.jasmin
 • Kalina wonna – roślina pięknie pachnąca, posiadająca kwiaty w kolorze różowym. W zależności od temperatury zakwita w styczniu lub w marcu. Gdy zima jest łagodna może pojawić się już w Grudniu. Jesienią jej liście zmieniają kolor na czerwono- brązowy, co dodaje jej jeszcze większego uroku. Osiąga wysokość ok. 2 – 3 metrów, a z wiekiem robi się gęstsza i nabiera krąglejszych kształtów. Posiada również odmianę karłowatą – ‘’Nanum’’, która osiąga wysokość ok. 1 metra. Preferuje stanowiska słoneczne oraz glebę próchniczną i lekko kwaśną.
Zamknij
Paź 12 2018

Astry – kwiaty kwitnące jesienią

  Astry zwane również Marcinkami  to niesamowite rośliny, które ze względu na od

Paź 12 2018 Dodane przez: admin 0 Komentarzy

Astry – kwiaty kwitnące jesienią

 

Astry zwane również Marcinkami  to niesamowite rośliny, które ze względu na odmianę kwitną na przełomie maja i czerwca lub jesienią. Posiadają kwiaty w kolorze białym, różowym, fioletowym oraz niebieskim.

Dlaczego warto na nie zwrócić uwagę podczas projektowania ogrodu ?

Ponieważ zakwitają, gdy większość roślin kwitnienie ma już za sobą, są niezwykle wytrzymałe oraz łatwe w uprawie – więc są idealne dla początkujących ogrodników oraz osób nie mających zbyt wiele czasu na pielęgnację ogrodu.

Znanych jest około 250 gatunków astrów, a do najpopularniejszych należą astry jednoroczne (Callistephus)  oraz astry bylinowe (Aster), które odradzają się po zimie.

Astry są doskonałym wyborem zarówno dla małych ogródków przydomowych, jak i ogrodów w stylu wiejskim oraz angielskim. Świetnie prezentują się również zasiane wzdłuż płotów oraz na rabatach wielopoziomowych, ponieważ ze względu na odmianę osiągają różne wysokości. Do najniższych należą Astry Krzaczaste, które osiągają wysokości od 20 do 50 cm. Natomiast do najwyższych zalicza się Astry Nowoangielskie oraz Astry Nowobelgijskie, które osiągają wysokości od 160 do 180 cm.

Uprawa i pielęgnacja

Astry najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, na przepuszczalnej, żyznej i średnio wilgotnej glebie. Po przekwitnięciu roślinę należy przyciąć przy ziemi, a na zimę dobrze jest posypać kępę próchnicą lub suchymi liśćmi.

Podczas kwitnienia astry najlepiej nawozić nawozami w płynie, które szybciej docierają do korzeni. Wyższym odmianą należy zapewnić podparcie z palików lub posadzić je pobliżu innych roślin, które będą mogły stanowić dla nich podporę.

 

 

Zamknij
Mar 01 2018

Wiosna na horyzoncie

Wielkimi krokami idzie do nas wiosna. To najlepsza pora, żeby wziąć się za prace ogro

Mar 01 2018 Dodane przez: admin 0 Komentarzy

Wiosna na horyzoncie

Wielkimi krokami idzie do nas wiosna. To najlepsza pora, żeby wziąć się za prace ogrodowe. Czytaj dalej…

Zamknij
Wrz 28 2016

Jarmark w Ogrodzie Społecznym

  W dniu 9 października w Ogrodzie Społecznym nad Jeziorkiem Słonecznym w godzin

Wrz 28 2016 Dodane przez: admin 0 Komentarzy

Jarmark w Ogrodzie Społecznym

 

W dniu 9 października w Ogrodzie Społecznym nad Jeziorkiem Słonecznym w godzinach 11:00 – 15:00 odbędzie się Jarmark, na którym będą mogli Państwo sprzedawać lub wymieniać niepotrzebne rzeczy.

Podczas Jarmarku odbędzie się również zbiórka rzeczy dla kociąt i kotów ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie.

Serdecznie zapraszamy!

Jarmark, ogrody szczecin

Zamknij
Wrz 23 2016

Cięcie drzew i krzewów

Przycinanie roślin ogrodowych Przycinanie, to podstawowy zabieg pielęgnacyjny w ogrod

Wrz 23 2016 Dodane przez: admin 0 Komentarzy

Cięcie drzew i krzewów

Przycinanie roślin ogrodowych

Przycinanie, to podstawowy zabieg pielęgnacyjny w ogrodzie. Pozwala na kształtowanie roślin, wpływa na ich kondycję oraz kwitnienie. Aby cięcie przyniosło korzyści, a nie uszkodzenie rośliny należy pamiętać o kilku zasadach.
Do cięcia wykorzystuje się sekatory, piły i nożyce. Ważne jest, aby wykorzystywane narzędzia były odkażone i dobrze naostrzone – ostre narzędzie powoduje mniejsze rany, które szybciej się goją. Po wykonaniu cięcia warto zastosować środki przyśpieszające gojenie ran, które posiadają również działanie bakterio i grzybobójcze.

Rodzaje cięć:

 • Cięcia formujące – stosowane głównie w celu wzmocnienia i zagęszczenia  rośliny, nadania jej kształtu oraz usunięcia tzw. odrostów pędowych. Cięcie tego typu jest szczególnie ważne dla młodych roślin – zapewnia im wytrzymałość oraz decyduje o ich kształcie. Cięcia formujące, należy przeprowadzać wczesną wiosną.
 • Cięcia prześwietlające – ich zadaniem jest rozluźnienie korony drzewa. Polegają na wycięciu i skróceniu gałęzi, aby zapewnić lepsze przenikanie słońca.
 • Cięcia sanitarne –  wykonywane w celu usunięcia chorych, suchych i połamanych pędów, które mogą być siedliskiem wielu bakterii.
 • Cięcia korygujące – poprawiające pokrój gałęzi wieloletnich drzew oraz krzewów.
 • Cięcia odmładzające – polegają na usunięciu starych pędów i skróceniu pozostałych, aby pobudzić je do wytwarzania nowych.

Przycinanie żywopłotów:

– Cięcie żywopłotów iglastych wykonuje się wiosną (przed rozpoczęciem wegetacji) oraz w sierpniu, gdy przyrosty młodych pędów ciemnieją.

– Żywopłoty liściaste po posadzeniu należy przyciąć około 15-20 cm nad ziemią, aby zapewnić ich prawidłowe rozkrzewienie. Cięcia przeprowadza się dwa lub trzy razy podczas sezonu wegetacyjnego.

Przycinanie drzew i krzewów ozdobnych:

Podczas przycinania drzew przede wszystkim należy usunąć suche konary i gałęzie, które  wyglądają nieestetycznie i mogą stanowić zagrożenie.

Warto podkreślić, że przycinanie jest ważne zwłaszcza dla młodych drzew (zwiększają jego wytrzymałość), natomiast starsze drzewa za nim nie przepadają – im grubsza gałąź tym większe powstają rany, które długo się goją i mogą osłabić drzewo.

– Drzewa liściaste można przycinać przez cały rok. Jednak cięcia najlepiej wykonywać od listopada do marca (zanim zaczną puszczać soki).

– Drzewa iglaste nie wymagają cięć formujących. Jeśli jednak chcemy uformować drzewko np. w stożek lub jeśli konieczne jest usunięcie uszkodzonych gałęzi – cięcie należy wykonać wczesną wiosną.

– Przycinanie krzewów, pozwala nadać im pożądany kształt oraz poprawić ich kwitnienie. Cięcie krzewów wykonuje się zazwyczaj po okresie kwitnienia danego gatunku.

– Krzewy liściaste kwitnące na wiosnę należy przycinać co roku, natomiast te kwitnące latem raz na kilka lat.

– Krzewy iglaste podobnie jak drzewa iglaste przycina się wiosną – jeżeli chcemy je ukształtować lub usunąć chore pędy.

Przycinanie drzew i krzewów owocowych:

– Podczas formowania koron drzew i krzewów owocowych należy zapewnić jak największy dostęp światła do wszystkich gałęzi. Jest to bardzo ważne, aby drzewko obficie owocowało.

– Podczas cięcia należy również usunąć suche i uszkodzone pędy oraz te, które słabo owocowały.

– W marcu i lutym wykonuje się cięcia formujące młodych drzew. Jest to również dobry czas na usunięcie chorych i połamanych gałęzi.

Gatunki ziarnkowe (grusze, jabłonie) należy przycinać wiosną. Gatunki pestkowe (wiśnie, czereśnie) należy przycinać w sierpniu – po zakończonych zbiorach. Natomiast pędy brzoskwini najlepiej przycinać w czasie kwitnienia lub tuż po nim.

Rzeźby roślinne:

– Cięcia formujące umożliwiają tworzenie praktycznie dowolnych kształtów. Warto pamiętać, że kształtowanie wymaga cierpliwości oraz systematyczności. Nadając kształty warto skorzystać z gotowych szablonów, wykonanych z drewnianych listewek, drutów oraz prętów bambusowych. Szablon nakładany jest na roślinę, a formowanie polega jedynie na przycinanie pędów wystających poza jego kształt.

Formowane rośliny są bardziej podatne na działanie mrozu, dlatego jesienią wartą okryć ich bryłę korzeniową oraz nasadą pnia trocinami lub kopczykiem ziemi.

Roślina na rzeźbę ogrodową powinna być łatwo formowalna, odporna na warunki atmosferyczne oraz choroby.

ogrody szczecin, projektowanie ogrodów szczecin

Zamknij
Wrz 09 2016

Jeziorko Słoneczne i Kalistenika

  Serdecznie zapraszamy w dniach 17-18 września na V Mistrzostwa TBL w Kalisteni

Wrz 09 2016 Dodane przez: admin 0 Komentarzy

Jeziorko Słoneczne i Kalistenika

 

Serdecznie zapraszamy w dniach 17-18 września na V Mistrzostwa TBL w Kalistenice Enea Oświetlenie, które odbędą się na terenie Jeziorka Słonecznego w Gumieńcach  🙂

 

14202634_1768375110046772_4183374579666847627_n

Zamknij
Sie 31 2016

Warsztaty w ogrodzie

Już 3-4.09.2014r. w Sąsiedzkim Ogrodzie Kultury  odbędą się warsztaty odnawiania mebl

Sie 31 2016 Dodane przez: admin 0 Komentarzy

Warsztaty w ogrodzie

Już 3-4.09.2014r. w Sąsiedzkim Ogrodzie Kultury  odbędą się warsztaty odnawiania mebli. Uczestnicy będą mogli zdobyć podstawową wiedzę o szlifowaniu, naprawianiu, oczyszczaniu, wykańczaniu oraz tapicerowaniu mebli.

PROGRAM WARSZTATÓW:
3.09. :
godzina 11.00-11.30-Przywitanie Uczestników, omówienie zakresu prac przy poszczególnych stanowiskach,
godzina 11.30-12.30 – demontaż
godzina 12.30-18.00 – oczyszczanie drewna.
4.09. :
godzina 11.00 – 12.00 – „Tkanina meblowa – rodzaje, zastosowania i właściwości” – otwarty wykład firmy Deca Makes it lovely
godzina 12.00 -14.30 – wykańczanie drewna
godzina 14.30-18.00 – tapicerowanie, montaż mebli.

Więcej szczegółowych informacji znajdą Państwo tutaj 🙂

 

sok, ogrody szczecin

Zamknij
Sie 22 2016

Tydzień salsy w SOK’u

Już dzisiaj (22.08.2016r.) o godzinie 18.30 odbędą się pierwsze zajęcia salsy w Sąsie

Sie 22 2016 Dodane przez: admin 0 Komentarzy

Tydzień salsy w SOK’u

Już dzisiaj (22.08.2016r.) o godzinie 18.30 odbędą się pierwsze zajęcia salsy w Sąsiedzkim Ogrodzie Kultury w Szczecinie.

Kurs, na którym poznają Państwo podstawy salsy jest całkowicie darmowy. Jednak mile widziana w ramach ”opłaty” jest karma dla psów oraz kotów, która zostanie przekazana szczecińskiemu schronisku dla zwierząt 🙂
Harmonogram zajęć:

 • 22 sierpnia (poniedziałek)
  18:30 – 20:00 – Darmowe zajęcia salsy – część 1
 • 24 sierpnia (środa)
  18:30 – 20:00 – Darmowe zajęcia salsy – część 2
 • 26 sierpnia (piątek)
  18:30 – 19:30 – Darmowe zajęcia salsy – część 3
  19:30 – 20:30 – Praktykowanie poznanej wiedzy
  20:30 – 21:30 – Latynoska potańcówka z Gan Gan y Gan Gon

ogrody szczecin, sok

Zamknij

Load more posts